Švelniai skruostą glostantys saulės spinduliai, grynas pušynų oras, ausį džiuginantys gamtos garsai, kvapą gniaužiantis kraštovaizdis, tyras mineralinis vanduo ir durpinis purvas – tai tūkstantmečius prieš mūsų erą skaičiuojančios gamtos dovanos žmogui.

Svarbu suvokti, kad gamtoje viskas tarpusavyje susiję, o žmogus – neatskiriama gamtos dalis. Tiesa, dažnai šiuolaikinis žmogus yra praradęs šį, kadaise įprastą, ryšį su gamta: yra labiau kamuojamas streso, nerimo, žalingų įpročių ir sėdimo darbo lydimų lėtinių sveikatos sutrikimų, didelio ir varginančio informacijos srauto. Sanatorinis-kurortinis gydymas, skirtingai nei reabilitacija, tinka įvairaus amžiaus žmonėms, (ne)turintiems rimtų sveikatos sutrikimų. Kitaip tariant – tinka kiekvienam, nes sanatorinio-kurortinio gydymo tikslas – atkurti ryšį su gamta, pagerinti sveikatą ir ją palaikyti.

Kas yra sanatorinis gydymas?

Tai gydymas, pagrįstas natūraliais ir pritaikytais gamtiniais veiksniais, paremtas senomis tradicijomis, integruotomis į šiuolaikinę mediciną. Taikant sanatorinį gydymą vadovaujamasi trimis pagrindinėmis kryptimis:

Tai gydymas, pagrįstas natūraliais ir pritaikytais gamtiniais veiksniais, paremtas senomis tradicijomis, integruotomis į šiuolaikinę mediciną. Taikant sanatorinį gydymą vadovaujamasi trimis pagrindinėmis kryptimis: holistiniu požiūriu į žmogų, kai gilinamasi į žmogaus visumą – jo kūną, protą, emocijas ir elgesį, o ne tik į organizmo siunčiamus simptomus. Taip pat vadovaujamasi kognityviniu požiūriu, kai manoma, kad žmogaus mintys, nuotaika, elgesys, jausmai ir kūno pojūčiai yra neatsiejamos organizmo dalys, kurios sąveikaudamos su aplinka veikia mūsų fizinį kūną ir turi tiesioginės įtakos sveikimo procesui. Ir trečiasis požiūrio taškas – įsisąmoninimas (angl. mindfulness) – jausmų ir proto harmonija.

Alternatvyvus tekstas
BALNEOTERAPIJA

Natūralių Druskininkų ir Birštono kurortuose trykštančių mineralinio vandens šaltinių naudojimas gydymui vadinamas balneoterapija. Tai yra vienas iš trijų gydomųjų gamtinių veiksnių, pasitelkiamas sanatoriniam gydymui. Mokslinių tyrimų metu įrodyta, kad šis vanduo turi daugybę gydomųjų savybių, jis yra ne tik geriamas, bet ir naudojamas įvairiose procedūrose.

Natūralių Druskininkų ir Birštono kurortuose trykštančių mineralinio vandens šaltinių naudojimas gydymui vadinamas balneoterapija. Tai yra vienas iš trijų gydomųjų gamtinių veiksnių, pasitelkiamas sanatoriniam gydymui. Mokslinių tyrimų metu įrodyta, kad šis vanduo turi daugybę gydomųjų savybių, jis yra ne tik geriamas, bet ir naudojamas įvairiose procedūrose.

Geriamas tam tikromis indikacijomis mineralinis vanduo gydo arba padeda gydyti įvairius susirgimus – sergant virškinimo sistemos, inkstų ar endokrininėmis ligomis. O maudantis mineralinio vandens voniose gydomos kraujotakos, centrinės ir periferinės nervų sistemos, judamojo-atramos aparato pažeidimai, kvėpavimo sistemos, endokrininės ligos ir kt.

BIUVETĖ

Tai statinys ant mineralinio šaltinio, iš kurio imamas trykštantis natūralus mineralinis vanduo. Natūraliu mineraliniu vandeniu gali būti vadinamas tik gamtinėmis sąlygomis susidaręs požeminis vanduo, kuris pasižymi natūraliu tyrumu. Jis susiformavęs neužterštoje aplinkoje, nuo taršos apsaugotame požeminiame vandens telkinyje. Mineralinis vanduo išgaunamas iš vieno ar daugiau natūralių arba dirbtinai atvertų šaltinių.

Mineralinis vanduo „Gintaras“

Mineralinis vanduo „Gintaras“ geriamas sergant lėtiniu skrandžio uždegimu, kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige (neaktyviu ligos periodu), lėtiniu storosios žarnos uždegimu, lėtiniu vidurių užkietėjimu, lėtiniu tulžies pūslės ir latakų uždegimu, kai kuriomis šlapimtakių ligomis ir inkstų akmenlige (pooperaciniu periodu), medžiagų apykaitos sutrikimais, cukriniu diabetu (lengva forma). Mineralinis vanduo reguliuoja skrandžio sulčių rūgštingumą, skatina skrandžio sulčių sekreciją, mažina lygiųjų raumenų tonusą, slopina uždegimą, reguliuoja medžiagų apykaitą.

Mineralinio vandens kiekisrekomenduojama vienkartinė dozė nuo 100 iki 250 ml.

Mineralinio vandens temperatūra. Šiltas mineralinis vanduo geriamas esant lėtiniam skrandžio uždegimui, kai padidėjusi skrandžio sulčių sekrecija ir (ar) padidėjęs rūgštingumas, esant lėtiniam tulžies pūslės uždegimui, kai padidėjusi tulžies pūslės motorinė funkcija, esant lėtiniam žarnyno uždegimui su spazmais ir turint polinkį į viduriavimą. Šaltas mineralinis vanduo vartojamas esant lėtiniam skrandžio uždegimui, kai sumažėjusi sekrecija, arba, kai sekrecija normali, bet sumažėjęs rūgštingumas, esant lėtiniam tulžies pūslės uždegimui, kai sumažėjusi tulžies pūslės motorinė funkcija, esant polinkiui į vidurių užkietėjimą.

Rekomendacijos kokių susirgimų atveju ir kaip gerti mineralinį vandenį

Esant lėtiniam skrandžio uždegimui, kai skrandžio sulčių sekrecija sumažėjusi arba, kai normali, bet sumažėjęs rūgštingumas…

Esant lėtiniam skrandžio uždegimui, kai skrandžio sulčių sekrecija sumažėjusi arba, kai normali, bet sumažėjęs rūgštingumas, rekomenduojama gerti kambario temperatūros mineralinį vandenį 15–20 min. prieš valgį arba lėtai, mažais gurkšniais valgio metu. Kiekis 100–250 ml. Pradedama gerti nuo pusės stiklinės per dieną, didinant iki 3–4 stiklinių per dieną.

Sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige (neaktyviu ligos periodu) rekomenduojama gerti šiltą..

Sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige (neaktyviu ligos periodu) rekomenduojama gerti šiltą mineralinį vandenį 1–1,5 val. prieš valgį. Kiekis 100–250 ml. Pradedama gerti nuo pusės stiklinės per dieną, didinant iki 3–4 stiklinių per dieną.

Esant lėtiniam tulžies pūslės uždegimui, kai sumažėjusi tulžies pūslės motorinė funkcija…

Esant lėtiniam tulžies pūslės uždegimui, kai sumažėjusi tulžies pūslės motorinė funkcija, rekomenduojama gerti vėsų (16–18 ) mineralinį vandenį 40–45 min. prieš valgį. Kiekis 100–250 ml.

Esant lėtiniam žarnyno uždegimui rekomenduojama gerti mineralinį vandenį po 200 ml 3 kartus per dieną.

Esant lėtiniam žarnyno uždegimui rekomenduojama gerti mineralinį vandenį po 200 ml 3 kartus per dieną. Esant polinkiui į viduriavimą geriamas šiltas vanduo, esant vidurių užkietėjimui – šaltas.

Esant lėtiniam storosios žarnos uždegimui su padidėjusia motorine funkcija rekomenduojama gerti …

Esant lėtiniam storosios žarnos uždegimui su padidėjusia motorine funkcija rekomenduojama gerti šiltą mineralinė vandenį po 100–150 ml 1–2 kartus per dieną. Vandens temperatūra ir gėrimo laikas priklauso nuo funkcinės skrandžio ir žarnyno veiklos.

Esant lėtiniam vidurių užkietėjimui rekomenduojama gerti šaltą mineralinį vandenį po 100–150 ml prieš valgį.

Esant lėtiniam vidurių užkietėjimui rekomenduojama gerti šaltą mineralinį vandenį po 100–150 ml prieš valgį.

Sergant šlapimo takų ligomis rekomenduojama gerti mineralinį vandenį 200–300 ml …

Sergant šlapimo takų ligomis rekomenduojama gerti mineralinį vandenį 200–300 ml 5–6 kartus per dieną. Be įprastinių trijų gėrimų prieš valgį, vanduo geriamas dar 2–3 kartus praėjus 2,5–3 val. po valgio. Tačiau toks mineralinio vandens kiekis geriamas esant normaliai širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai bei vandens ir druskų apykaitai.

Sergant cukriniu diabetu (lengva forma) rekomenduojama gerti mineralinį vandenį po 200 ml …

Sergant cukriniu diabetu (lengva forma) rekomenduojama gerti mineralinį vandenį po 200 ml 3 kartus per dieną. Vandens temperatūra ir gėrimo laikas priklauso nuo funkcinės skrandžio ir žarnyno veiklos.

Pastaba. Mineralinis vanduo  yra natūralus, be konservantų, todėl turi būti išgertas per 5–15 min. Vėliau jis sudrumstėja, pakeičia spalvą ir vartojimui nebetinka. Dėl tikslaus mineralinio vandens vartojimo prašome pasikonsultuoti su gydytoju.

PELOIDOTERAPIJA

Kitas natūralus gamtinis veiksnys – gydomasis durpinis purvas, vadinamas peloidoterapija. Jis procedūrose naudojamas vienas (įvyniojimams) arba maišomas su mineraliniu vandeniu.

Kitas natūralus gamtinis veiksnys – gydomasis durpinis purvas, vadinamas peloidoterapija.

PURVO NAUDOJIMAS PROCEDŪROSE

Gydomasis purvas procedūrose gali būti naudojamas vienas (įvyniojimams) arba sumaišytas su gydomuoju mineraliniu vandeniu (purvo mineralinė vonia) – taip vienu metu organizmą veikia net du gamtiniai gydomieji veiksniai. Purvo procedūros, veikdamos per odos mechanizmus, šiluminius, cheminius ir skausminius receptorius, sukelia sudėtingas refleksines reakcijas – odoje atsipalaiduoja biologiškai aktyvios medžiagos, pradeda reaguoti visos organizmo sistemos. Unikalios sudėties purvas pasižymi itin plačiu gydomuoju poveikiu: gerina kraujotaką ir limfos apytaką, didina deguonies įsisavinimą, mažina uždegiminius procesus, skausmą, pasižymi antibakteriniu poveikiu, šalina iš organizmo toksinus, stiprina imunitetą, teigiamai veikia centrinės nervų sistemos funkciją bei pasižymi kitomis gydomosiomis savybėmis.

DURPINIO PURVO KILMĖ

Manoma, kad teritorijoje, iš kurios imamas purvas, kitados buvusi jūra, o jai nusekus liko ežeras. Jo dugne, renkantis nuosėdoms, formavosi sapropelinis purvas, o vėliau, ežerui pelkėjant, formuojantis įvairiai augmenijai ir gyvūnijai, formavosi ir durpinis purvas. „Eglės sanatorija“ durpinį purvą kasa Jovaišių karjere: iš viršutinių sluoksnių imamas durpinis (juodasis) purvas, o iš maždaug 3–4 metrų gylio – sapropelinis (baltasis) purvas. Būtent juodasis ir baltasis purvas yra naudojami gydomosioms procedūroms.

KLIMATOTERAPIJA

Sanatoriniam gydymui ne mažiau svarbi ir klimatoterapija – įvairių klimato faktorių ir vietovės ypatumų naudojimas gydymui. „Eglės sanatorija“ įsikūrusi gamtos apdovanotose vietose: sanatorijos apsuptos didingų medžių, šalimais tyvuliuojančios upės, išraizgytų miško takelių… Visa tai kartu užtikrina tyrą orą, tikrą sielos ramybę ir atgaivą!

Sanatoriniam gydymui ne mažiau svarbi ir klimatoterapija – įvairių klimato faktorių ir vietovės ypatumų naudojimas gydymui. „Eglės sanatorija“ įsikūrusi gamtos apdovanotose vietose: sanatorijos apsuptos didingų medžių, šalimais tyvuliuojančios upės, išraizgytų miško takelių… Visa tai kartu užtikrina tyrą orą, tikrą sielos ramybę ir atgaivą!

VANDENS GARINIMO BOKŠTAS BIRŠTONE

Tai mineralinio vandens garinimo statinys „Druskupis“ , kuriame vaikštant galima sveikatintis kvėpuojant „jūrinio efekto“ oru.  Centriniame Birštono miesto parke, atvirame originalios architektūros mineralinio vandens garinimo bokšte-paviljone su mineralinio vandens fontanėliu ir druskų galerija, garintuvo sienomis tekantis mineralinis vanduo, veikiamas saulės ir vėjo, savaime garuoja pačiame bokšte bei net 50–80 m spinduliu aplink jį leidžia kvėpuoti sveikatai naudingų mineralų prisodrintu, „jūrinio efekto“ oru.

Mineralinio vandens lašų prisodrintas oras turi tokį patį poveikį kaip ir kvėpavimas jūros oru, tad pasijusite tarsi vaikščiodami jūros pakrante. Į garinimo bokštą „Druskupis“ mineralinis vanduo tiekiamas iš mineralinio vandens gręžinio. Kvėpavimas druskų prisotintu oru ypač naudingas sergantiems įvairiomis kvėpavimo takų ligomis, be kita ko, tokio pobūdžio oras naudingas odai – veikiant mineraliniam vandeniui, ji tampa lygesnė, elastingesnė ir skaistesnė.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.