Kaip mus veikia nerimas ir stresas? Pokalbis su FMR gydytoju A. Balčiumi Kaip mus veikia nerimas ir stresas? Pokalbis su FMR gydytoju A. Balčiumi

Kaip mus veikia nerimas ir stresas? Pokalbis su FMR gydytoju A. Balčiumi

Birštonas Druskininkai
Kaip ir kodėl pakito žmonių sveikata karantino laikotarpiu ir kaip atstatyti geros savijautos balansą, atsakys „Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Arvydas Balčius.

Lietuvos gyventojai, kaip ir didelė dalis žmonių įvairiuose pasaulio kampeliuose, nuo kovo mėnesio privalėjo nutraukti savo kasdienę, įprastą veiklą ir apriboti laisvalaikį. Ant viso pasaulio užplaukęs pandemijos šešėlis gerokai pakoregavo ir mūsų ateities planus. Pastebima, kad ši situacija pablogino bendrą žmonių savijautą ir sveikatą – tiek fizinę, tiek psichologinę būseną. Mat, sveikatos sąvoka vertėtų suvokti plačiau ir traktuoti ne vien kaip ligos ar negalios nebuvimą.

 

STRESO IR NERIMO ĮTAKA SVEIKATAI

Šalyje įvedus karantiną, prilėtinome savo gyvenimo ritmą. Žvelgiant iš vienos pusės – tai savotiškas privalumas tiems, kas buvo linkę nuolat skubėti ir pervargti, tačiau susidūrėme su kitu pavojumi – ženkliai padidėjusiu nerimu: „Visą šį laikotarpį, daugiau ar mažiau, mus lydi baimė, stresas ir nerimas dėl savęs ir artimųjų. Dažniausiai mes bijome to, ko nematome, negalime paliesti, tai, kas nėra mums gerai pažįstama ar netgi iki galo suvokta. O šis beprecedentis įvykis pasaulyje yra būtent toks – nepažįstamas. Slegianti nežinia sukelia didelį stresą ir nerimą“, – žmogaus psichologiją lemiančius veiksnius aiškina A. Balčius.

Gydytojas teigia, kad yra tam tikra grupė žmonių, kurie daug jautriau reaguoja į stresines situacijas, nei kiti, tai lemia ir galimą sveikatos būklės pablogėjimą: „Vieni žmonės gimsta jautresni, tai užprogramuota mūsų smegenyse. Jie labiau nei kiti jaučia nerimą bei stresą ir tai nėra joks psichinis sutrikimas ar liga.“ Šiems žmonėms sunkiau susitaikyti su dabartine situacija pasaulyje: „Svarbu suvokti, kad nerimauti yra normalu. Viskas su jumis yra gerai, neteiskite savęs dėl to, kad su nerimu jums kovoti sunkiau nei aplinkiniams. Suvokite, priimkite save ir ieškokite būdų, kaip nusiraminti ir sumažinti neigiamą streso įtaką savo sveikatai“, – teigia A. Balčius.

Stresas ir nerimas fizinei sveikatai atsiliepia labai įvairiai, dažniausiai paūmėja skausmas probleminėse srityse: „Ar esate pastebėję, kad, kai mes atostogaujame, žymiai mažiau skundžiamės lėtiniais skausmais? Pavyzdžiu, nugaros skausmu ar galvos. Atslūgus darbinei įtampai, besimėgaujant atostogų malonumais, daugiau judant, ar užsiimant mėgstama veikla, anksčiau kamavę skausmai sumažėja arba visai išnyksta. Ir visa tai dėl to, kad pamažu mus apleidžia vienas didžiausių šiuolaikinio žmogaus priešų – stresas.“

 

SUBALANSUOTO FIZINIO KRŪVIO SVARBA

Didesnį nei įprastai nerimą, pasak A. Balčiaus, šiuo periodu jaučiame ir todėl, kad mažiau užsiimame aktyvia veikla – fizinio krūvio metu mes sudeginame dalį streso hormonų: „Kai judame, mankštinamės ar kitaip sportuojame ir po visko jaučiame malonų nuovargį – tai puiku, vadinasi visapusiškai stiprėjame. Jeigu po aktyvaus fizinio krūvio jaučiamės prastai, neturime jėgų ir mus kamuoja nuovargis – persitempėme. O tai mūsų sveikatai jau daro neigiamą įtaką.“

Per daug didelis fizinis krūvis kenkia imuninei sistemai, ją silpnina, todėl, pasak gydytojo, privalu nepervertinti savo galimybių, verčiau pamažu didinti krūvį, nei galiausiai prarasti susidomėjimą sportu dėl patiriamų nemalonių pojūčių: „Bet kokia fizinė veikla, ar tai būtų bėgimas, ar važiavimas dviračiu, plaukimas turi teikti jums malonumą, o ne atvirkščiai. Nedarykite sau meškos paslaugos, raskite balansą, nereikalaukite iš savęs daugiau, nei galite pakelti. Viskam – savas laikas.“

 

ŽMOGAUS RYŠYS SU GAMTA

Pasak specialisto, žmogus pagal savo prigimtį turi itin stiprų ryšį su gamta, tačiau šiais laikais nuo jos yra gerokai atitolęs: „Kol didžiąją laiko dalį buvome užsidarę namuose tarp keturių sienų, dar labiau sumažinome sąlytį su natūralia gamta. Namuose vyrauja ta pati oro temperatūra, drėgmė, negauname užtektinai gryno oro, saulės. Tai tik dar labiau sustiprina nerimo pojūtį – viskas tarpusavyje yra susiję“, – aiškina A. Balčius. Ragindamas daugiau laiko praleisti gamtoje, gydytojas supažindina ir su trimis natūraliais gamtiniais veiksniais, kuriuos gydymui pasitelkia „Eglės sanatorija“.

Vienas iš pagrindinių klimatoterapijos tikslų, anot specialisto, yra atkurti žmogaus ryšį su gamta. Balneoterapija (gydymas natūraliu mineraliniu vandeniu) ir peloidoterapija (gydymas durpiniu purvu), kaip teigia A. Balčius, kiti du itin svarbūs gamtiniai veiksniai, padedantys visapusiškai stiprėti: „Čia, „Eglės sanatorijoje“, vyrauja holistinis požiūris į žmogų, todėl mes gilinamės į žmogaus visumą – kūną, protą, emocijas ir elgesį, o ne tik į ligos simptomus. Paprasčiau tariant, sutelkiame dėmesį ne tik ten, kur skauda, o gydome visą žmogų nuo galvos iki kojų, – šypteli A. Balčius. – Juk žmogus tai – nedaloma visuma.“

 

VISAPUSIŠKA PAGALBA SAU

„Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai A. Balčius džiaugiasi, kad vis daugiau žmonių sanatoriją renkasi ne tik tada, kai prireikia rimtos reabilitacijos, bet ir norėdami sustiprinti savo sveikatą, imunitetą, atsipalaiduoti, pasimėgauti gamtos ramybe ir gydomosiomis procedūromis: „Nuoširdžiai raginame žmones nelaukti, kol sveikata ims rimtai šlubuoti. Sanatorinis gydymas naudingas visiems – ir jaunesniems, ir vyresnio amžiaus žmonėms. O ypač šiuo laikotarpiu, kai buvome priversti mažiau judėti, buvome labiau veikiami nerimo ir streso.“

 

Šią vasarą A. Balčius ragina daugiau dėmesio skirti savo ir šeimos sveikatai stiprinti, pasimėgauti užplūstančia ramybe, sveikata alsuojančiomis procedūromis ir natūraliu gamtos prisilietimu.

Kitos naujienos

Drauge su krintančiais lapais – PASIŪLYMAI JŪSŲ RUDENS ATOSTOGOMS
Ilgi vasaros vakarai ir maloniai lepinantys saulės spinduliai pamažu kelia nostalgiją? Nenusiminkite, sanatorijoje – visada geras oras! Paruošėme jums patrauklių rudens pasiūlymų.
Birštonas Druskininkai
Skaityti daugiau
NAUJIENA – paprastai ir patogiai išsirinkite norimą knygą!
Leiskitės į užburiantį vaizduotės pasaulį – atsipalaiduokite skaitydami knygą. Didesniam jūsų komfortui sukurti ir saugumui užtikrinti, „Eglės sanatorija“ Druskininkuose ir Birštone pristato naujieną – nuo šiol jūsų išsirinktą knygą pristatysime tiesiai į registratūrą.
Birštonas Druskininkai
Skaityti daugiau
Draugų BARBORA dovanos sanatorijos svečiams!
Visada smagu gauti dovanų, tiesa? Kai po sveikatingumo atostogų „Eglės sanatorijoje“ ruošitės keliauti į namus, Barbora.lt pasirūpins jūsų pirkinių krepšeliu!
Birštonas Druskininkai
Skaityti daugiau